1. Květel plstnatý (Chrysomelidae)
Tito malí brouci a jejich larvy se živí kořeny travních rostlin, což vede k oslabení trávníku a tvorbě žlutých či hnědých skvrn.
Příznaky napadení: Larvy květele plstnatého okusují kořeny trávy, což vede k odumírání trávy. Napadená místa jsou měkká a lze snadno vytáhnout trsy trávy z půdy.
Prevence a ošetření: Pravidelná kontrola trávníku na přítomnost larválních stadií. Aplikace biologických prostředků na bázi parazitických hlístic (nematod), které larvy eliminují. Dále se doporučuje mechanické provzdušňování a správná výživa, aby byl trávník silný a odolný.
2. Křísci (Cicadellidae)
Křísci jsou malí skákaví hmyz, který vysává šťávy z travních listů. Tento druh škůdce se často objevuje na oslabených trávnících nebo těch, které jsou vystaveny stresu, jako je sucho.
Příznaky napadení: Stéblo trávy je pokryto bílými tečkami, listy mohou začít žloutnout a vysychat.
Prevence a ošetření: Zlepšení zdraví trávníku pomocí hnojení a zavlažování. Na křísce lze aplikovat insekticidní přípravky na bázi pyrethroidů. Před aplikací chemie je vhodné ověřit počet křisců mechanickým sběrem pomocí síťky.
3. Tiplice (Tipulidae)
Tiplice jsou velké mušky, jejichž larvy, známé jako „kořenoví červi“, požírají kořeny trav. Tiplice jsou obzvláště aktivní na vlhkých trávnících.
Příznaky napadení: Žloutnoucí nebo odumírající místa na trávníku, kde je kořenový systém poškozen. Postižené oblasti trávníku jsou oslabené a trsy trávy lze snadno vytrhnout z půdy.
Prevence a ošetření: Aplikace parazitických hlístic (například Steinernema carpocapsae) na larvy tiplic. Zlepšení drenáže a provzdušnění půdy může také snížit počet těchto škůdců. Pravidelné sekání a dostatečné zavlažování udrží trávník silný a zdravý.
4. Chrousti (Melolonthidae) a ponravy
Larvy chroustů (ponravy) jsou obávanými škůdci v trávnících, protože se živí kořeny trávy. Přítomnost ponrav způsobuje oslabování a odumírání trávníku.
Příznaky napadení: Žloutnoucí nebo odumírající místa na trávníku, kde je kořenový systém poškozen. Postižené oblasti trávníku jsou oslabené a trsy trávy lze snadno vytrhnout z půdy.
Prevence a ošetření: Aplikace parazitických hlístic (například Steinernema carpocapsae) na larvy tiplic. Zlepšení drenáže a provzdušnění půdy může také snížit počet těchto škůdců. Pravidelné sekání a dostatečné zavlažování udrží trávník silný a zdravý.
5. Mravenci (Formicidae)
Mravenci vytvářejí hnízda v trávníku, která mohou vést k neestetickým hrbolům a narušení rovnoměrného povrchu trávníku.
Příznaky napadení: Přítomnost malých hromádek půdy a narušení trávníkového povrchu, což může komplikovat údržbu a sečení.
Prevence a ošetření: Mechanické narušení hnízd mravenců a aplikace mravenčích návnad. Při rozsáhlejším výskytu se doporučuje použití insekticidů. Důležité je zajistit správnou vlhkost trávníku, protože suchý trávník přitahuje mravence.
6. Píďalka travní (Loxostege sticticalis)
Larvy píďalek mohou způsobit značné škody tím, že požírají listy trávy, což vede k jejich zničení.
Příznaky napadení: Viditelné okusování listů trávy a oslabování celého trávníku.
Prevence a ošetření: Monitorování trávníku a aplikace biologických insekticidů na bázi bakterií Bacillus thuringiensis, které cílí na larvy píďalek. Důležité je také udržovat zdravou trávu pomocí správného zavlažování a hnojení.
Prevence škůdců v trávníku
1. Správná péče o trávník: Zdravý trávník je nejlepší prevencí před škůdci. Pravidelné hnojení, zavlažování, provzdušňování a vertikutace udrží trávník v dobré kondici, což jej činí méně náchylným na napadení škůdci.
2. Drenáž a zavlažování: Přílišné zalévání trávníku nebo špatná drenáž vytváří ideální podmínky pro rozmnožování škůdců. Zajistěte správné odvodnění půdy a zalévejte trávník pouze podle potřeby.
3. Mechanická opatření: Provzdušňování trávníku, vertikutace a pravidelná seč pomáhají udržovat trávník čistý a podporují lepší růst, což činí škůdcům prostředí méně příznivé.
4. Biologická ochrana: Používání biologických prostředků, jako jsou parazitické hlístice a bakteriální přípravky, je účinným a ekologickým způsobem, jak se vypořádat s larvami škůdců, aniž by došlo k poškození trávníku nebo ekosystému.
Závěr
Boj se škůdci v trávníku vyžaduje nejen znalosti o jednotlivých druzích, ale také důkladnou prevenci a správnou údržbu trávníku. Pravidelná kontrola, použití biologických prostředků a dodržování zásad správné péče jsou klíčem k udržení trávníku zdravého a krásného bez ohledu na druhy škůdců, které jej mohou napadnout.